کد خبر : 975979
هفته بعد در رویدادی مهم
افتتاح دو پالایشگاه پارس جنوبی با حضور رئیس جمهور
شرح خبر: آیین بهره‌برداری از فازهای 13و 22 تا 24 پارس جنوبی هفته آینده با حضور رئیس‌جمهوری در استان بوشهر برگزار می‌شود.
به گزارش پایگاه خبری شرح خبر: با تکمیل عملیات اجرایی چهار ردیف شيرين‌سازی گاز در هر یک از بخش‌های خشکی دو طرح توسعه‌ای پارس جنوبی، پالایشگاه فازهای 13 و 22-24 با ظرفیت کامل فراورش 56 میلیون مترمکعب گاز، هفته آینده با حضور رئیس‌جمهوری، وزیر نفت، مديرعامل شركت ملی نفت و جمعی از مسئولان بلندپایه کشوری و منطقه‌ای در شهرستان كنگان به طور رسمی افتتاح می‌شود.

با بهره‌برداری از اين فازها ایران برای نخستین بار در برداشت گاز از این میدان مشترک از کشور قطر پیشی گرفته است.


اجرای این طرح‌ها که به کنسرسیوم‌هایی متشکل از پیمانکاران، مشاوران و سازندگان ایرانی واگذار شده است، با بهره‌گیری از حداکثر توان و تخصص شرکت‌های داخلی به مرحله بهره‌برداری رسیده است.


هر يك از دو طرح مزبور برای تولید ۵۶ میلیون متر مکعب گاز غنی از میدان مشترک، ۲۹۰۰ تن گاز مایع (ال پی جی)،۲۷٥٠تن اتان، ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی و ۴۰۰ تن گوگرد طراحی شده است.


ارزش اقتصادي حاصل از بهره‌برداري و دستيابي به توليدات سالانه طرح فاز 13 و طرح فاز 22-24 پارس جنوبي با در نظر گرفتن ظرفيت‌هاي اسمي و قيمت‌هاي فروش محصولات توليدي با احتساب قيمت 18 سنت براي هر متر مكعب گاز طبيعي تصفيه شده، 50 دلار براي هر بشكه ميعانات گازي، 470 دلار براي هر تن گاز مايع(LPG) و 260 دلار براي هر تن اتان و 100 دلار براي هر تن گوگرد بالغ بر 5 ميليارد دلار در سال است.


با توجه به ميزان توليد ناخالص داخلي (GDP) كشور در سال 1396 (معادل 427 ميليارد دلار)، ارزش‌آفريني محصولات اين دو طرح فراتر از دو درصد توليد ناخالص داخلی كشور است كه از منظر ميزان درآمدزايي در سطح ملي، هيچ يك از حوزه‌هاي اقتصادي قابل رقابت با اين بخش از اقتصاد ملی نيست.


منبع: شمانیوز

چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :
آخرین اخبار